Özellikle büyük şehirlerde halı yıkama fabrikaları yer sorunu, hava kirliliği, binaların çok sık olması ve gölge yoğunluğundan dolayı kurutma odalarına ihtiyaç duymuşlardır. Bu odalara asılan halılar, en son teknoloji ürünü halı kurutma makineleri sayesinde artık ekonomik ve hijyenik bir biçimde, çok kısa sürede sorunsuz olarak kurutulmaktadır.
Halı yıkama fabrikaları kurdukları bu odalardan en iyi verimi alabilmeleri için oda ölçülerinin en ve boyun birbirine yakın (örneğin en 5 metre, boy 7 metre) olması önem taşır. Yani dar ve uzun odalar olmamalı, kare veya en ve boy farkı 2 metreyi geçmeyen dikdörtgen şeklinde olmalıdır.

Kurulacak olan kurutma odasının duvarları, yerler ve tavan dahil olmak üzere her yer en az 4 cm. kalınlığında strafor köpük ile kaplanmalıdır. Tavan yüksekliği 2.30 cm ve altı olmalıdır. Unutulmamalıdır ki oda ısısının muhafaza edilebilmesi kurutma süresinin kısalmasını ve işletme maliyetinin çok yüksek bir oranda azalmasını sağlar. Oda içerisinde yapılacak askıların arasındaki uzaklık ise 20 cm olmalıdır. Çünkü kurutma makinesinin sağladığı rüzgarın halıların arasından rahat geçmesi gerekmektedir. Resimde görüldüğü üzere kurutma makinesi oda içerisine dik olacak şekilde ve odanın kısa olan duvarına ortalanarak konumlandırılmalıdır. Kurutma makinesi duvara en az 30 cm yaklaştırılmalıdır. Odaya asılacak halılar içerinde su kalmayıncaya kadar sıkılmalıdır. Kalın ve geniş halılar kurutma makinesine yakın, ince ve küçük halılar arka kısımlara dizilerek kurutma süresinin kısalması sağlanabilir.

Kurutma odasına kurulacak olan makinede mutlaka nem toplama özelliği bulunmalıdır. Çünkü yıkanmış ıslak halılar kurutma odasında sadece ısıtılarak kurutulmaya çalışıldığında, ortaya çıkan buhar daha sonra tekrar yoğuşarak halılara nüfuz eder ve ıslak kalmasına sebep olur. Kurutma makinelerinde bulunan bataryalar ısıtma ve nem toplama özelliklerine sahip oldukları için buharlaşan suyu yoğuşturup sıvı hale getirirler ve drenaj hortumu vasıtası ile oda dışına atarlar. Bu yoğun nem ve sıcak ortamda çeşitli bakterilerin üreyip çoğalmasına ortam hazırlar. Bunun önüne geçebilmek için kurutma cihazının U.V. filtreli (mavi ışık) olmasına özen gösterilmelidir.